Afyon’da Gezilecek Yerler

Hazırladığım bu Afyon gezi rehberi sadece koskoca denizden birkaç damla! Ülkemizin termal başkenti olarak bilinen Afyon, şifâlı sularıyla kaplıca tatilinin merkezi. Kelimelerle anlatmakta zorlanacağıma inandığım o muhteşem güzellikleri bir yana, Afyon mutfağı zaten beni benden aldı. Ağzı Açık diye bir hamur işi var mesela, ağzınızı açık bırakıyor hakikaten.  Sucuğu, çullama köftesi ve Afyon kaymağı tatlısı da yazarken bile ağzımı sulandıran diğer Afyon yöresel lezzetleri. O zaman gelin, her yanı kültür ve tarih kokan bu şehri uzaktan da olsa keşfe çıkalım.

Afyon’da Gezilecek Yerler

Şehrin geçmişi dile kolay, tam 5 bin yıl öncesine dayanıyor. Hâl böyle olunca, pek çok medeniyetin izini taşıması kaçınılmaz. Bu da dört bir yanına tarihi eserlerle yansıyor:

Afyonkarahisar Kalesi

Tüm ihtişamıyla Afyon’un tam ortasında yükselen bu kale, nelere tanıklık etmiş. 225 metre yükseklikteki sarp bir kayanın üzerine kurulu. Hititler dönemine tarihlenen bu yapı, Karahisar Kalesi olarak da geçiyor. Rivâyete göre bu kalede Hazret-i Ali’nin ve atının ayak izi varmış. Kalenin hemen aşağısında, tarihteki önemli şahsiyetlerden biri metfun: Battal Gazi. Gelmişken türbesine uğrayın derim. Ayrıca buradan şehir manzarasını izlemek harika bir deneyim oldu benim için.

Afyon Karahisar Kalesi Yol Tarifi

afyon'da gezilecek yerler

Frig Vadisi

Burası da bir dünya tarihi miras barındırıyor. Frigleri duymuşsunuzdur. Hakkında birçok efsane bulunan bu medeniyetin izleri, işte sözünü ettiğim bölgede toplanmış. Frig Yolu, 2013 yılından beri bisiklet ve yürüyüş gibi aktiviteler için kullanılan hem tarihi hem de turistik bir rota. Kütahya, Eskişehir ve Afyon arasındaki coğrafyaya yayılan Frigya, bu yol sayesinde keşfediliyor. Burada gördüğüm mezar anıtları ve kaya eserleri çok dikkatimi çekmişti.

Frig Vadisi yol tarifi. Frig Vadisi’ne nasıl gidilir?

Frig Vadisi

Afyon Anıtkaya (Eğret) Şehitliği

Kurtuluş Savaşı’nda şehâdet şerbetini içenlerin hatırasını yaşatmak için yapılan Anıtkaya Şehitliği, tüylerimin diken diken olduğu bir yerdi. Hatırlayınca bile duygulanmamak elde değil. Afyon – Kütahya karayolu üzerinde konumlanıyor. Buraya yolu düşenlerin şehitliğe uğrayıp tarihe saygı duruşunda bulunması, ruhları şâd olsun diye duâ etmesi bir vefâ borcu. Şuhut Şehitliği, Afyonkarahisar Hava Şehitliği, Zafer (UTKU) Anıtı ve Büyük Taarruz Şehitliği de ziyaret edilmesi gereken diğer yerlerden. Afyon’un mânevî direkleri bunlar hep.

Google Maps yol tarifi için tıklayın!

Afyon Arkeoloji Müzesi

Burayı kısaca iki kelimeyle tarif edebilirim: Zaman tüneli! İlk Tunç Çağı’ndan itibaren 5 bin yıllık tarihin farklı dönemlerine ait türlü türlü eser barındıran bir yer. Medeniyetler geçidi gibi. Afyon’un geçmiş ve günümüz arasındaki köprüsü. Öyleyse lafı uzatmayayım da şuraya Afyon Arkeoloji Müzesi’ne yol tarifini bırakayım.

Afyon’da Gezilecek Yerler

Mağaralardan göllere, vadilerden bahçelere ve tabiat parklarına kadar pek çok doğal güzellik saymam mümkün. Kendimi şu an ‘anneni mi daha çok seviyorsun babanı mı?’ diye sorulan çocuk gibi hissediyorum. Aralarından seçim yapamıyorum. Fakat birkaç tanesini anlatmakla yetineceğim:

İscehisar Peri Bacaları

Afyon’da gezilecek yerler içinde peribacalarının ne işi var ya? Demeyin. Bu muazzam doğa harikası bir tek Kapadokya’ya özgü değil. Bolvadin, Bayat, İscehisar ve İhsaniye ilçelerinde şapkasız ve şapkalı peribacalarına rastlamanız an meselesi! Afyon’un yer aldığı arazi, jeolojik bakımdan volkanik bir yer. Bu yüzden peribacası oluşumuna gayet elverişli. Teknik ayrıntıları boşverin, fotoğraf makinesi götürmeyi unutmayın yeter ki!

Iscehisar Peri Bacalari

Başkomutan Milli Parkı

Mâlum; Büyük Taarruz, tarihimizin adı üstünde en büyük savaşlarından. Kocatepe ve civarında yaşanan bu savaşta Türk ordusu tarih yazdı. İşte o bölge, şimdi milli park statüsünde. Tarihi ve doğayı buluşturan bu parkta hem o nostaljik atmosferi hissedip gururlanıyor, hem de mis gibi havayı içinize çekerek doğayı iliklerinizde hissediyorsunuz.

Google Maps yol tarifi için tıklayın!

Baskomutan Milli Parki

Akarçay Kültür Park

İmkân olsa da Afyon’da gezilecek yerler listesi içinde burayı sayfalarca anlatsam… Akarçay, şehrin tam ortasından geçen bir nehir. Eskiden öyle berbat bir durumdaymış ki halk buraya ‘Kokarçay’ adını vermiş.

Sonunda belediye ‘bu iş böyle olmayacak’ demiş de, vahim duruma bir el atmış. Turizme kazandırılan nehrin etrafında koca bir yaşam parkı kurulmuş.

Seyir teraslarında manzaranın tadına varabilirsiniz. Çocuklarla gelirseniz oyun parklarında doyasıya eğlenirler. Piknik, mesire ve yürüyüş alanları oldukça geniş.

Ben nehir üstünde sandalla gezinti yapmıştım. Çok güzeldi. Fakat deniz bisikleti, kano veya tekne de tercih edilebilir tabii. Eminim ki hepsi ayrı bir haz verir.

Google Maps yol tarifi için tıklayın!

Afyon Kent Ormanı

Şehrin nefes kesen manzarasını ayaklarınızın altına seren bir yer! Zafer Kent Ormanı olarak da biliniyor. 1,5 milyon metrekarelik bir alanı kaplıyormuş. Devâsâ büyüklüğü karşısında hayrete düşmemek mümkün değil zaten.

Ormanda gezilip görülecek birçok destinasyon var: Kahvaltı evi, kır lokantası, satış üniteleri, adrenalin tepesi, amfi tiyatro, şelâle, spor alanı, yel değirmeni, bisiklet yolu, atla gezi yolu, çocuk oyun parkı.

Özellikle ben Yörük Çadırı’na bayıldım. Bir de süs havuzu vardı. Işıklar ve su, birbiriyle kumrular gibi dans ediyordu sanki.

Trekking, dağ bisikleti ve dağcılık gibi sportif aktiviteler için biçilmiş kaftan burası. Doğanın tadı, ruhunuzda kalacak!

Google Maps yol tarifi için tıklayın!

Akdağ Tabiat Parkı

Afyon gezilecek yerler içinde apayrı bir dünya olur kendisi! Ben yaz mevsiminde gitmiştim ama dört mevsim ziyaretçilerine ayrı cilve yaptığı muhakkak. Bitki örtüsü, su kaynakları, çayırları, barındırdığı canlılar ve rengârenk doğasıyla masallar diyarından fırlamış gibi!

Kocayayla Vadisi, Akdağ Göleti, Tokalı Kanyonu  ve Kurtini Mağarası gibi oluşumlar da burada görülmeye değer yerler.

Google Maps yol tarifi için tıklayın!

Buzluk Mağarası

Yaz aylarında bu şehre misafir olursanız, Buzluk Mağarası’nı mutlaka deneyimleyin. İçeri girdiğimde pek soğuk gelmemişti bana. Alta doğru ilerledikçe soğukluk artmaya başlamıştı, buz parçalarıyla karşılaşmıştım.

Şehir merkezinde yer alan mağaranın Google Maps yol tarifi için tıklayın!

Afyon’da Gezilecek Turistik Yerler

Tema parkları gibi eğlence mekânlarından, kaplıca gibi şifâ ve keyif dolu yerlere kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor Afyon turistik yerler. Birkaç favorimden bahsedeyim:

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

Afyon- Sandıklı ilçesindeki bu kaplıca, Sağlık Bakanlığı onaylı. Belediyenin işlettiği bu kaplıcanın suyu eklem iltihaplarına, kadın hastalıklarına, kırık-çıkık sorunlarına, ruhsal bozukluklara ve romatizmaya iyi geliyormuş.

Tesiste kür merkezi var. Kadın-erkek ayrıydı. Bir güzel çamur banyosu yapmıştım ayıptır söylemesi. Kapalı ve açık yüzme havuzları da unutulmamış. Ben gittiğimde gayet temizdi. masaj/spa salonları konforunuzu taçlandırıyor.

Çay bahçeleri, hediyelik eşya dükkanları, piknik alanları, yürüyüş parkurları, açık hava parkları, restoranlar; ne ararsanız var!

Google Maps yol tarifi için tıklayın!

Gazlıgöl Termal Kaplıcaları

Afyonkarahisar gezilecek yerler bünyesinde en fazla turist akınına uğrayan yerlerden biri daha. Pek çok derde devâ sıcak suları, size de sağlık olsun!

Google Maps yol tarifi için tıklayın!

Afyon Macera Parkı

Demin anlattığım Kent Ormanı’nın içinde burası. Çeşitli oyun parkurları, zipline hattı, tırmanma duvarı barındırıyor.

Beni en çok Tuzak İp, Sallanan lastik ve Örümcek Ağı parkurları eğlendirmişti.

Google Maps yol tarifi için tıklayın!

Afyon Masal Dünyası Parkı

Afyonkarahisar gezilecek yerler içerisinde eğlenceye doyacağınız başka bir mekânla yazıma son veriyorum. Burada çocuklar masal kahramanlarını yakından tanıma fırsatı buluyor. Masal evleri ve masal heykellerine ilâveten Macera ve Survivor parkurları da minikleri iyiden iyiye coşturuyor!

Aileler için geniş bisiklet ve yürüyüş parkurları da var. Parktaki şelâle yapay ama olsun, yine de çok güzel!

Google Maps yol tarifi için tıklayın!

Afyon gezi rehberi burada sona eriyor. (Şimdilik) Daha ilçelere göre gezilecek yerler var. Böyle mükemmel bir şehri gezmişim, anlatmadan durabilir miyim? Beni takipte kalın, gerisini bana bırakın!

Gezi Anılarınızı ve Düşüncelerinizi Paylaşın