Didim’de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

Didim, Aydın‘ın en gözde ilçelerinden biri olmakla birlikte yerli ve yabancı turistlerin de odak noktalarından biri. Bu yüzden, Didim Gezilecek Yerler listesi de o kadar kalabalık ki içerisinden en çok turist çeken noktaları sizler için derledik. Hem kusursuz ve ödüllü plajları hem de antik kalıntılarıyla Didim, yaz aylarının en vazgeçilmez lokasyonlarından biri haline geldi. Ayrıca Didim’de pek çok antik kent var. Bu antik kentlerden çıkartılan eserler de kentte bulunan büyük bir müzede sergileniyor.

Hem kültürel hem de yazın tadını doyasıya çıkaracağınız bir tatil için Didim’i listenize mutlaka eklemelisiniz.

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı

Türkiye’nin en temiz ve donanımlı plajı Altınkum. Ülkemizin mavi bayrak taşıyan plajlarının da başında yer alıyor. Yaklaşık 2 km kadar uzanan deniz ve kumun birleşimi her sene yerli ve yabancı turistlerin Didim’i tercih etmesine neden oluyor.

Altınkum, açık mavi denizi ve altın sarısına yakın kumları sayesinde dikkat çeken plajlardan biri. Denizin ılık ve sığ olması da özellikle ailecek tatil yapmak isteyenler için oldukça avantajlı. Aynı zamanda Türkiye kıyılarında en uzun süre hizmet sunan plajlardan biri olan Altınkum, mayıs ve kasım ayları arasında kesintisiz hizmet veriyor. Özellikle eylül ve ekim ayları boyunca plajın sakinliğini geri kazanması sessiz bir tatil isteyenlerin de radarına girmiş durumda. Plajda, yat ve tekne turları, sörf ve paraşüt gibi çeşitli aktivitelere de katılım sağlayabilirsiniz.

Milet Antik Kenti

Milet Antik Kenti

Roma İmparatorluğu’ndan günümüze dek uzanmayı başaran mükemmel bir antik kalıntı olan Milet Antik Kenti, her yönüyle harika bir turistik noktadır. Didim merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunuyor. Kent merkezinden kalkan araçlarla antik tiyatroya ulaşım sağlanabildiği gibi kendi özel aracınızla da kalıntılara ulaşabilirsiniz. Antik dönemden günümüze kalan bir tiyatro olan Milet Tiyatrosu da bu noktada karşınıza çıkıyor. Akustiği dönemine göre oldukça etkileyici olan bu kalıntıların 15 bin kişiyi ağırladığı düşünülüyor.

Milet Müzesi

Milet Müzesi

Milet Antik Kenti yakınlarında bulunan Milet Müzesi, donanımlı tarihi noktalardan biri. Müze, özellikle antik kentin keşfinde elde edilen bazı eserleri sergiliyor. Bunun yanında Didim ilçe sınırları içerisinde bulunan pek çok kalıntı yine bu müzede yer alıyor. Milet Müzesi’ni hafta içi saat 08:00 ve 17:00 saatleri arasında gezebiliyorsunuz..

Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı

Didyma Antik Kenti içerisinde bulunan Apollon Tapınağı, kentin simgesi haline gelmiş görkemli bir yapı. Medusa kabartmasını içerisinde barındıran bu tarihi yapı, kent merkezine yalnızca 2 km uzaklıkta.

Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti

Helenistik dönemin günümüze kalmayı başarmış güçlü bir eseri olan Priene Antik Kenti, amfi tiyatrosu ile dikkat çekiyor. Didim kent merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta olan bu tarihi kalıntı, turistleri cezbediyor.

Bafa Gölü (Tabiat Parkı)

Bafa Gölü Tabiat Parkı

İçerisinde doğanın mucizesi niteliğinde olan Tabiat Parkı’nı da barındıran göl, ilçe merkezine 30 km uzaklıkta. Göl içerisinde turistlere özel tekne turları düzenlenirken kahvaltı mekanları da yöresel lezzetler sunuyor. Aynı zamanda kuş çeşitliliği bakımından da özel bir yere sahip olan Tabiat Parkı, el değmemiş doğanın en güzel örneklerinden biri.

Aslında Didim bu listeyle sınırlı değil. Didim’de gezilecek yerler ile ilgili arama bölümüne Didim yazarak ulaşabilirsiniz.

Gezi Anılarınızı ve Düşüncelerinizi Paylaşın