Niğde gezilecek yerler arayanlara birbirinden güzel tarihi ve doğal zenginlikleriyle cevap veriyor. Kapadokya Bölgesinde bulunan Niğde’nin gezilecek yerleri, unutulmaz hatıralarınız arasında yer almaya aday! Kültür ve dağ turizminin nabzını tutan, kaplıcalarıyla şifâ olan Niğde’de gezilecek yerler başlasın!

Niğde’de Gezilecek Tarihi Yerler

10 bin yıldan fazladır varlığını devam ettiren şehir, nice uygarlıkları misafir etmiş. Bunun en büyük tezâhürlerinden biri, Niğde tarihi eserleri:

Niğde Kalesi

Üç surla çevrili kale, Alaaddin Tepesi üzerinde. Duvarların altında göreceğiniz kalıntılar Bizans dönemine ait. Kalenin olduğu bölgede Alaaddin ve Rahmaniye Camii, saat kulesi, Hatıroğlu Çeşmesi gibi yapılar var. Hepsi fotoğraflamaya değer!

Nigde Kalesi

Yol tarifi için tıklayın!

Niğde Müzesi

Niğde’de pek çok kazı çalışması gerçekleştirilmiş. Çıkarılan eserler burada korunuyor. İl merkezinde yer alan müze, 6 salondan oluşuyor. Neolitik, Eski Tunç, Hitit Dönemi, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden yâdigâr eserler bu müzede sergileniyor.

Diğer salonlarda etnografik eserler, mumyalar, heykeltıraşlık ürünleri, mühür baskıları ve sikkeler var. Hitit Fırtına Tanrısı diye bir eser görmüştüm, beni en çok şaşırtan bu olmuştu. Göllüdağ Aslanı ve seramikler de çok ilgimi çekmişti.

Yol tarifi için tıklayın!

Nigde Muzesi

Köşk Höyük

Bor ilçesinde, Bahçeli diye bir yer var. Burası oraya yakın. Orta Anadolu’daki yerleşim merkezlerinden biri olan bu bölge, Roma döneminden kaldığı söylenen bir havuz barındırıyor. Havuzun suları yakınındaki bir kaynaktan geliyor.

Meşhur Kleopatra, burada süt banyosu yapmış. Havuz suyu kemerler aracılığıyla Kemerhisar’a ulaşıyor. Yemyeşil ağaçların tam ortasında göz kamaştırıyor. Etrafında kafeler ve restoranlar var.

Buradan birçok ana tanrıça heykeli çıkarılmış. Niğde gezilecek yerler listenizi süsleyen güzelliklerden biri de burası olsun!

Niğde’de Gezilecek Doğal Yerler

Gölleri, parkları ve dağlarıyla Niğde, doğanın cömert davrandığı bir yer. Örneğin:

Narlıgöl (Acıgöl)

Kapadokya’da birçok göl var. Fakat tek bir krater gölü mevcut. İşte o da burası. Kraterler, lavların dışarı akması ve mağara çukurlarında birikerek taşması neticesinde meydana geliyor. Yağmur ve kar suları da buraları dolduruyor. Krater gölü dediğimiz oluşum, böyle ortaya çıkıyor.

Neyse, coğrafya bilgimi konuşturduktan (!)? sonra Niğde gezi rehberi yazıma devam ediyorum. Gölün suyu tatlı ve soğuk. Niye ‘Acıgöl’ demişler anlamadım. İçindeki balıklar da göle renk katıyor.

Yukarıdan bakınca kalp şeklinde görünüyor. Bu hâline tek kelimeyle bayıldım. Civarda birçok termal otel mevcut. Gölün şifâlı sularından yararlanırken mükemmel manzarasını izleyerek keyifli bir akşam yemeği yemek hiç fena olmaz hani!

Yol tarifi için tıklayın!

Narligol Acigol

Çinili Göl

Doğa aktiviteleri, özellikle trekking için eşsiz bir adres! Ölçülebilen derinliği 100 metreymiş. Bu yüzden halk kendisine ‘Dipsiz Göl’ diyor. Hem karaya çalan bir rengi var. Dibini göstermiyor yani. Bu yüzden tam isabet bir ad olmuş.

Ben bir gece de olsa burada kamp yapma fırsatı yakalamıştım. Suyu berrak, tertemiz. Bakmaya doyamıyorsunuz. O gün hava çok sıcaktı fakat gölün suyu buz gibiydi.

Cinili Gol

Aladağlar Milli Parkı

Niğde gezilecek yerler listesi doğanın bir hediyesini daha takdim ediyor size. 54.524 hektarlık alanıyla kocaman bir milli park burası. Sulak yerleri, bitki örtüsü, barındırdığı hayvanlar ve göl ile Niğde’nin incisi.

Ağaçların tam ortasında arz-ı endâm eden bu parkta yol aldıkça karşınıza rengârenk çiçekler çıkıyor. Ben sansar ve yaban keçisi bile görmüştüm.

Öte yandan Hacer Ormanı, Yedi Göller, Demirkazık Tepesi, Acısu, Kapuzbaşı Şelâleleri de parkı süsleyen diğer yerler. Hele Demirkazık Tepesi’nde günbatımına tanık olmanızı şiddetle öneriyorum. Verdiği hissiyat anlatılmaz yaşanır cinsinden. Keşke gündoğumunu da burada izleme imkânı bulabilseydim ama neyse.

Tırmanma, dağcılık, olta balıkçılığı gibi aktivitelerin gerçekleştirildiği Aladağlar Milli Parkı, Niğde kamp yerleri arasında da öne çıkıyor. ‘Ben çadırla falan uğraşamam’ derseniz konaklama için yakındaki otelleri tercih edebilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın!

Aladaglar Milli Parki

Kayardı Bağları

Bir söz vardır. ‘Dünyada malın olacağına, Kayardı’nda bağın olsun’ derler. Adamlar haklı! ?

Ömerli Çayırı’ndan başlayarak Beşiktaş Sokağı’na uzanan yolda karşılaştığım manzaraları tek kelimeyle anlatayım: Muazzam! Balkonlardan sarkan çiçekler, bağ aralarına serpilmiş eski evler, karşı tepelerdeki mağaralar, dere, söğüt ağaçları… Resimlerde göründüğünden daha güzel olduğuna kalıbımı basarım.

Yol tarifi için tıklayın!

Kayardi Baglari

Niğde’de Gezilecek Turistik Yerler

İtiraf etmek gerekirse Niğde gezilecek yerler turistik noktalar bakımından çok zengin değil. Fakat yine de bunlar gayet iddialı:

Çiftehan Kaplıcaları

Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinin kesişim noktasında bulunan kaplıcalar berrak suyuyla şifâ dağıtıyor. Cilt hastalıklarından romatizma ağrılarına kadar çeşit çeşit derde çare olduğu ifade edilen bu sular, size de iyi gelebilir. Etrafta konaklama için tesisler mevcut.

Yol tarifi için tıklayın!

Kocapınar Kaplıcası

Şifâlı suyuyla birçok hastalığa faydalı olan bu kaplıca da bir başka alternatif durumunda. Bor yolunun kenarında bulunan kaplıca, Kemerhisar İçmeleri’ne de çok yakın. Kemerhisar İçmeleri Bor ilçesine ortalama 10 km uzaklıkta.

O kaplıca ise 15 derece su sıcaklığına sahip. Burada bir tesis ve havuz da var.

Niğde gezilecek yerler bu kadar değil. ‘Beni bunlar kesmez.’ Diyorsanız daha farklı önerilerim de olacak tabii ki. Bunları öğrenmek için yapmanız gereken tek şey beni takip etmek.

Huzur, doğa, eğlence ile kalın!

Gezi Anılarınızı ve Düşüncelerinizi Paylaşın