Roma’da Gezilmesi Gereken 5 Yer

İtalya, Roma’daki bir deneyiminizi iki kelime kadar kısa bir şekilde özetleme fırsatı verilseydi, birçok insan gibiyseniz, kelimeler ‘tarihi’ ve ‘meşgul’ olurdu. Roma, 2.700 yıldan daha eskidir, ancak yine de onu dünyanın en popüler turizm merkezlerinden biri yapan cazibe ve cazibe merkezlerine sahiptir. Roma’da gezilecek yerler çok fazla olmakla birlikte, şehrin en önemli noktalarını sizin için derledik. Şehir, çok sayıda etkileyici antik Roma anıtı ve zengin mimari tarihi ile sadece tarihle doludur. Bu şehir, hevesli bir kaşif bekleyen çok hızlı ve yoğun turistik yerler ile gerçekten dünyada başka hiçbir yere benzemiyor. Roma’daki neredeyse her cazibe tarihi anlatıyor. Roma’da gezilecek yerler listemizde mutlaka görülmesi gereken ilk 5 yer;

Bocca Della Verita (Gerçeğin Ağzı)

Bu, Roma’da mutlaka görülmesi gereken çok ilginç ve büyüleyici bir turistik yer. Cosmedin Kilisesi‘ndeki ünlü St. Mary’s’in atriyumunda yer alan bu maske, ortaçağda yarı gömülü bulunan çok meşhur bir acımasız mermer maskedir. Yerel lehçede Bocca della Verità olarak bilinen bu cazibe etrafındaki popüler efsane, elinizi o ağzın içine sokarsanız ve sonra yalan söylerseniz, ağzınız kapanacak ve siz doğruyu söyleyene kadar elinizi geri çekmenize engel olacaktır. . Bunu denemek ne kadar ilginç olurdu?

gercegin agzi 1

 

Capitoline Tepesi – Piazza del Campidoglio

Roma turundayken ziyaret etmeniz gereken ikinci yer, özellikle Piazza del Campidoglio nedeniyle Capitoline Tepesi. Bu, ünlü Michelangelo tarafından tasarlandığı 1538 yılına dayanan kare bir yapıdır ve bir zamanlar ünlü Marcus Aurelius’un bronzdan yapılmış önemli bir heykeline sahipti. Bu cazibe merkezinin 3 tarafı da dünyaca ünlü heykellere ev sahipliği yapan müzeler (Palazzo Nuovo ve Palazzo dei Conservatori) ve Palazzo dei Senatori ile çevrilidir.

piazza del campidoglio

Trevi Çeşmesi

Roma’daki bir diğer çok etkileyici ve çarpıcı turistik cazibe merkezi, hem turistlerin hem de yerel halkın büyük kalabalığını günlük olarak ziyaret eden Trevi Çeşmesi’dir. Çoğu insan, her yıl hayır kurumlarına bağışlanmadan önce önemli miktarda para toplayan Çeşme’ye bozuk para atardı. Okyanusun nereden geldiğini temsil eden güzelce oyulmuş bir mermer taşı heykeli şehrin en güzide noktalarından sadece biri.

trevi fountain

İspanyol Merdivenleri

Barok dönemini çağrıştıran bir başka çarpıcı ve keyifli ortam olan İspanyol Merdivenleri de görülmeye değerdir. 1723 yılına kadar uzanan muhteşem ve nefes kesici bir merdiven setidir ve adı yakındaki bir İspanyol elçilik yapısından gelmektedir.

Ispanyol Merdivenleri

Piazza Navona

Roma’da ziyaret etmeniz gereken son yer, dört görkemli su çeşmesine sahip olan Piazza Navona’dır. Bunların en ünlüsü, Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlanıp inşa edildiği 1651 yılına dayanan ‘Dört Nehir Çeşmesi’dir.

Roma ayrıca Pinturicchio, Bottecelli, Raphael ve Belini gibi dünyaca ünlü sanatçıların dünyaca ünlü başyapıtlarına, tablolarına, sanat eserlerine ve heykellerine ev sahipliği yapan çok sayıda müzeye sahiptir.

Piazza Navona
Piazza Navona

Gezi Anılarınızı ve Düşüncelerinizi Paylaşın