Venedik’te Nereler Gezilir?

Venedik, müzeler, kiliseler, saraylar, büyüleyici köprüler, meydanlar ve sokaklar gibi kültürel miras açısından büyük bir geçmişe sahiptir. Venedik ilk kez geldiğinizde nereleri ziyaret edeceğinizi planlamanıza yardımcı olmayan nadir bir sanat eseri gibi inşa edilmiştir. Bu yazı, kendi önceliğinizi belirlemeniz, şehirde ne kadar zaman geçireceğinizi planlamanız ve ayrıca sırada çok uzun süre beklemeden mekanların tadını çıkarmanız için faydalı öneriler sunmanız için kısa bir rehberdir.

Bu liste, yine de şu kriterlere uyarak hazırlanmıştır:

  • Venedik’teki 9 yerin tamamını ziyaret ederseniz, şehrin en iyi yerlerini gezdiğinizi söyleyebilirsiniz.
  • Venedik, turistlerin çoğunun sanat mirasının tadını çıkarmak için geldiği bir kültür şehridir, bu nedenle Venedik’te ziyaret edilecek En İyi 9 yer bu odak üzerine kuruludur.
  • Ziyaret etmek için seçilen 9 yer, sanat ve mimari, tarihi ve modern olmak üzere geniş bir alanı kapsıyor.

Venedik’te Ziyaret Etmeniz Gereken Yerler

1- Saint Marka Meydanı

Şehrin ana cazibe merkezidir. Herkes, bagajı otele bıraktıktan sonraki ilk dakikada buraya gider. Gün batımından sonra, hatta daha çok gün doğumunda, sihirli sarayların güzel renklerinin güneşin ilk ışınları tarafından öpüldüğü saatlerde tadını çıkarmanız gereken muhteşem bir yer. Unutmayın, meydanın ortasında elinizde sandviçle yürümeyin, bu martıların sandviçinizin üzerine atlaması için bir davet olur. Güvercin beslemek, yerde oturmak ve mayo veya çıplak göğüs giymek şehir yasaları tarafından yasaklanmıştır.

saintmeydan

2- Saint Mark Bazilikası

Venedik’teki en eski binadır, 900 yıllık tarihi vardır. Gotik motiflerle süslenmiş büyüleyici bir Romanesk Bizans tarzı mimarisidir. Özellikle ünlü altın mozaikleriyle tanınan, tüm tavanı ve duvarların bir kısmını süsleyen (85.000 fit kare, 8.000 metrekare kapalı) Yılda ortalama 5.500.000 ziyaretçi ile tüm İtalya’da en çok ziyaret edilen ikinci anıt bazen uzun bir sıraya sahiptir.

saintmeydan 1

3- Palazzo Ducale (Venedik Dükler Sarayı)

Venedik Cumhuriyeti’nin siyasi gücünün merkeziydi. Günümüzde Venedik’in en çok ziyaret edilen müzesidir. Rönesans tablolarıyla süslenmiş düzinelerce oda, altın yapraklarla oyulmuş ahşap çerçeveler ve aynı zamanda Ahlar Köprüsü’nden meşhur geçitle tanıtılan antik hapishanelerin uğursuz hücrelerini görürsünüz.

Palazzo Ducale

4- Rialto Köprüsü ve Pazar Alanı

Yüzyıllar boyunca Büyük Kanal’ı geçen tek köprüdür. Venedik’in 400 köprüsü arasında şu an kuşkusuz en ünlüsü rialto köprüsüdür. Şehrin eski ekonomik merkezi olan pazar alanını eski siyasi merkez olan St Mark ile birleştirir. Günümüzde Rialto’nun çarşısı en tuhaf ve renkli bölgedir, ayrıca biraz alışveriş yapmak veya bizimle bir taverna gezmek için iyi bir yerdir.

Rialto Köprüsü

5- Büyük Kanal ve Küçük Kanallar Tekne Turu ( Grand Canal – Venice )

Venedik, geçmişte insanların çoğunlukla tekneyle hareket ettiği adalar üzerine kurulmuş bir şehir. Tam bir köprü sistemi henüz inşa edilmediğinde sokaklar su sokaklarıydı ve Büyük Kanal ana bulvar idi. Yani küçük bir kanal ve Büyük Kanal tekne yolculuğu, binaların orijinal ana cephesini ziyaret etmek, şehrin su ölçeğinin tadını çıkarmak demektir.

Buyuk Kanal ve Kucuk Kanallar Tekne Turu

6- Scala Del Bovolo

Snail Staricase (yerel dilde Scala del Bovolo) gizli bir çıkmaz sokakta yer alır, bu nedenle yürüyüşünüzün en iyi korunmuş sırlarından biridir. Yakın zamanda restore edilmiş ve halka yeniden açılmış, kulenin tepesinden manzarayı görmek muhtemelen dünyanın en romantik şehirlerinden birinde yapabileceğiniz en romantik şeylerden biridir.

Scala Del Bovolo

7- Santa Maria Frari Kilisesi

Titian ve Bellini gibi Venedikli büyük ressamların en önemli konsantrasyonuna sahip devasa bir ortaçağ Fransisken Friars kilisesidir. Yüzyıllar boyunca Venedik sanat tarihinin gelişiminin tadını çıkarmak için eşsiz bir yer olmuştur.

Santa Maria Frari Kilisesi

8- Peggy Guggenheim Koleksiyonu

Peggy Guggenheim’ın eski özel evindedir ve dünya üzerindeki en önemli modern sanat koleksiyonlarından biridir. Sanat tarihi açısından kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasındadır. Eskilerden günümüze sanatın gelişimini çok güzel bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Peggy Guggenheim Koleksiyonu

9- Ca ‘Rezzonico Sarayı Müzesi

Büyük Kanal’a bakan en geniş Venedik ailelerinden birinin Barok Sarayıdır. Şimdi bir müzeye dönüştürülmüş, Venedik aristokrasisinin Giacomo Casanova ve Antonio Vivaldi zamanında nasıl yaşadığını bilmenin en iyi yolu burayı görmektir. Saray, Venedik’teki en büyük ve en gösterişli balo salonuna ve sevimli küçük bir bahçeye sahiptir.

Ca ‘Rezzonico Sarayi Muzesi

Gezi Anılarınızı ve Düşüncelerinizi Paylaşın